АПК України: доженемо і переженемо Європу?

Зростання світового споживання зернових в 2016-2017 викличе скорочення запасів
Зростання світового споживання зернових в 2016-2017
15.07.2016
Загроза експорту зернових: хто буде контролювати якість зерна
Загроза експорту зернових: хто буде контролювати якість зерна
19.07.2016

Останнім часом Україна демонструє неабиякі темпи росту в багатьох секторах сільськогосподарського виробництва. Але уваги і розвитку потребує вся галузь АПК. Реалії диктують Україні необхідність виходу на рівень передових агродержав. Чи зможе Україна наздогнати і випередити Європу в сфері сільгоспвиробництва. Що протипоставити головному європейському козирю – довгостроковому стратегічному плануванню в агросфері?

Однією з головних тем дня для АПК України є активне обговорення проекту прямої підтримки вітчизняного фермера. В міністерстві приходять до висновку про її актуальну потребу і питання вже у визначенні об’єму підтримки. Європа наразі переглядає своє відношення до цього питання і все частіше на різних рівнях лунає думка про відмову від прямої підтримки сільгоспвиробника і повної концентрації на розвитку сільських територій загалом із залученням усіх коштів в цей напрямок. Така політика ЄС є результатом довгострокового планування в агросекторі. Так, наприклад, зараз Брюссель вже розробляє стратегію розвитку АПК на п’ятирічку, яка почнеться в 2021році.

Прямі виплати фермерам не виправдовують себе. По-перше, їх нарахування ускладнюються бюрократичними механізмами, по-друге, як показує практика, використання отриманих фермерами коштів не йде на їх основне призначення, розвиток сільських територій і захист навколишнього середовища. В підсумку фермер все одно використовує кошти в межах своїх власних інтересів, а основне призначення інвестицій, яке є головною умовою підтримки, не виконується.

Враховуючи це, можна сказати, що Україні ще доведеться пройти цей етап, оскільки наразі ми тільки прийшли до розуміння важливості прямої підтримки. На законодавчому рівні це питання  перебуває у фазі представлення і затвердження бюджетної резолюції і тільки потім буде розроблено законопроект про держбюджет 2017 року, який включатиме в себе і фінансування підтримки АПК. Мінагропрод пропонує встановити її на рівні 1% від аграрного валового виробництва за рік. Дискусії про сектори спрямування підтримки вже йдуть, хоча реально грошей ще немає. За таких обставин Україна має шанс опинитися попереду Європи, обігнавши її як мінімум на чотири роки. Якщо аграрний політикум відкладе  власну фінансову зацікавленість, передвиборний ажіотаж, а також направить більшість коштів на розвиток і підтримку сільських територій, а не обмежиться тільки виплатами фермерам, це надасть міцне підґрунтя подальшому загальному зростанню агросектору країни.

Розвиток АПК не можливий без загального поліпшення умов життя і праці на селі. Повноцінне функціонування сільських територій вимагає зміцнення інфраструктури, яке приведе до налагодження всіх основних  життєвих функцій села. Така політика дозволить побудувати дороги, створити нові робочі місця і зробити агросферу привабливою для більшої кількості людей. Так, розвиток низки трудомістких напрямків сприятиме залученню людських ресурсів, але масштабне змінення ситуації може викликати лише цілеспрямовані інвестиції держави на всіх етапах виробництва і існування сільськогосподарського продукту від вирощування до продажу, чи постачання на експорт.

Наприклад, державна розробка бізнес-плану з розвитку вівчарства від початку виробництва, контролювання якості, процесу сертифікації та продажу м’яса на зовнішні ринки може стати суттєвим поштовхом і допомогою в розвитку галузі, але при розробці такого бізнес-плану держава відчує брак спеціалістів, які б змогли реалізувати ці задуми. Отже, першими кроками держави для розвитку сільських територій повинні стати, як вважає генеральний директор «Українського клубу аграрного бізнесу» Тарас Висоцький, розширення і зміцнення інфраструктури та побудова якісної аграрної освіти. Державна інформаційна і гарантована фінансова підтримка, наявність і висока якість доріг, а також належний рівень освіти забезпечать міцну базу і планомірний розвиток аграрного сектору.

Пан Висоцький вважає, що для розвитку села і АПК є багато можливостей, навіть при нинішньому обмеженні бюджетних ресурсів. Головне їх правильне використання  і контроль в галузі прозорого розподілення для направлення на поліпшення умов сільських територій.

Торговий Дім «Соєвий вік» вбачає в стратегічному плануванні агросфери перспективу скорішого розвитку і виведення галузі на новий, якісний рівень. Компанія і сама використовує ці принципи у побудові свого майбутнього. Так, впевнено зайнявши своє місце на вітчизняному ринку насіння сої, Торговий дім «Соєвий вік» не зупиняє розвитку і розширює свій потенціал. Сьогодні він пропонує клієнтам свій новий продукт – насіння озимої пшениці високого ґатунку від європейського виробника. Така політика дозволяє зростати не тільки компанії, але й надавати максимальну користь для клієнта, пропонуючи йому більший вибір продуктів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *