Сертифікація насіння подорожчала в кілька разів

Зі святом Вас, любі жінки!
Зі святом Вас, любі жінки!
08.03.2017
Посівна кампанія 2017: Підсумки та фотозвіт
Посівна кампанія 2017: Підсумки та фотозвіт
17.03.2017

В Україні відновили процес сертифікації насіння. Нове державне підприємство, яке тепер опікуватиметься питаннями сертифікації, все ще продовжує переймати обов’язки Держсільгоспінспекції. Втім, головне, що процес все ж таки зрушив з мертвої точки. Торговому дому «Соєвий вік» стали відомі деякі нові деталі функціонування ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» (далі – Центр – авт.) та специфіки видачі цією установою сертифікатів. Зокрема те, що відтепер ця процедура відчутно битиме по кишені вітчизняних сільгоспвиробників.

– Найперше, що кидається в очі – значне подорожчання сертифікації, – аналізує ситуацію, що склалася навколо сертифікації насіння директор Торгового дому «Соєвий вік» Олександр Ушаков. – Сертифікація відтепер не просто є платною, а подорожчала відразу в кілька разів і складає майже півтори тисячі гривень. Варто відзначити ще й той факт, що найдовший термін дії сертифікату складає всього 12 місяців. І якщо фермер, скажімо, не встигне використати весь свій посівний матеріал за час дії сертифікату, йому знову доведеться платити за аналіз цього самого насіння.

І хоч Державне підприємство почало видавати сертифікати, в роботі установи є ще багато проблем. Адже для всіх учасників насіннєвого ринку головним було встигнути відновити сертифікацію до початку посівної. Тому про деякі недопрацювання в системі часу думати ні в кого не було. Відтак, проблем ще вистачає. І так чи інакше, вони все одно негативно вплинуть на українських фермерів, – впевнений директор ТД «Соєвий вік».

Зазначимо, що 1 березня, в день набрання чинності постанови кабміну, якою був затверджений «Порядок сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал і форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», Центр сертифікації видав 192 сертифіката.

Не зважаючи на те, що Центр є державним підприємством, сертифікація здійснюватиметься на договірних умовах.

– Тобто, вартість аналізу посівного матеріалу залежатиме від того, які саме види досліджень замовлять вітчизняні аграрії, – пояснюють в установі й додають, що однією зі складових договору на проведення аналізу є специфікація. У цьому документі вказується найменування послуг, відносно яких визначатиметься посівна якість насіння. На сайті Центру вже розміщено перелік видів робіт (стосується зернової та овочевої групи), що враховуватимуться при визначенні вартості аналізу посівних якостей насіння. Замовник сам обирає, які показники обрати. Цілком можливо замовити дослідження одного-двох показників. На сайті Центру вже розміщено прайс-лист на види робіт, що виконуються при визначенні посівних якостей насіння. Так, вартість повного комплексу робіт з визначення посівних якостей сої, кукурудзи, пшениці, соняшнику, жита, ячменю, тритикале, гречки, проса, рису, сорго, коноплі та льону на 1 пробу складає 1315,50 гривень без урахування ПДВ.

Заявки на проведення сертифікації новоспечена установа розглядатиме протягом 10 днів. Втім, варто сказати, що зараз у Центрі з обробкою цих запитів справляються набагато швидше – за один-два дні. 

Ще одним нововведенням є те, що тепер сільгоспвиробникам видаватимуть два сертифікати, що засвідчуватимуть посівні і сортові якості насіння та садивного матеріалу.

У державному підприємстві запевняють, що забезпечили всі територіальні представництва необхідною матеріальною базою для виконання службових обов’язків з опрацювання заяв та видачі сертифікатів. Найближчим часом весь цей процес планується перевести в електронну базу даних.

– Зараз важко спрогнозувати, як складеться робота установи, і як надалі функціонуватиме сертифікація. Там є багато прогалин, на вирішення яких потрібен час і копітка робота, – діляться своїми враженнями від перших днів роботи Центру в економіко-правовому відділі ТД «Соєвий вік». – Уже зараз можна з впевненістю говорити про подорожчання собівартості насіння та про ряд інших проблем. Однак варто зазначити, що, відновивши сертифікацію, Мінагрополітики зробило величезний крок вперед. Тому всі ми сподіваємося й на подальшу системну роботу наших посадовців, яка дозволить вивести агросектор країни на якісно новий рівень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *