ГМО в Україні: бути чи не бути?

Соя України: база є, куди далі?
Українська і світова соя: підсумки року
19.07.2016
День поля 2016 - "Насіння - в ногу з часом"
Запрошуємо на День поля – “Насіння – в ногу з часом”
25.07.2016

Верховною радою зареєстровано законопроект, згідно з яким вносяться зміни в Закон України «Про державну систему безпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів».

Зміни закону включають внесення в нього статті 23, яка заборонить промислове виробництво, використання, переробку та вирощування сільгоспрослин з застосуванням генно модифікованих організмів, які можуть самовідтворюватись чи передавати спадкові фактори з метою їх подальшого використання в харчових продуктах, їх добавках, кормах і кормових добавках. Дія статті буде поширюватись на термін до 01.01.2023. Законопроектом пропонується набрання чинності мораторію через 1 рік. Цей час надається на експортне вивезення сільськогосподарських продуктів, що містять ГМО.

Політика компанії Торговий дім «Соєвий вік» полягає в суворому дотримуванні принципів органічного виробництва і не використання генно модифікованих організмів у своїх продуктах. Насіння сої і озимої пшениці, які пропонує компанія, є кращими зразками вітчизняної і європейської органічної не ГМО галузі сільського господарства.Крім того, Торговий дім турбується як про якість самого насіння, так і про подальший розвиток рослин. Для цьогоклієнту пропонуються біологічні препарати для захисту і підживлення сходів, в склад яких входять дружні для культур бактерії та інші нехімічні речовини, які дозволяють створити для рослин природні умови розвитку і забезпечити хімічну не забрудненість врожаю.

На даний час у світі склалося неоднозначне ставлення до ГМО продуктів. Сполучені Штати Америки, Канада, Бразилія, Аргентина – країни, які однозначно підтримують і використовують продукти генної інженерії. Наприклад, при бажанні купити сою в Сполучених Штатах, імпортер повинен знати, що близько 90% її загального об’єму в цій країні є генно модифікованою. Трохи менший відсоток в Канаді, Аргентині і Бразилії. В США існує потужне парламентське лоббі, яке активно сприяє поширенню ГМО продукції як в Америці, так і у світі. Воно має великий вплив, що чудово демонструє приклад з ГМО-виробником, компанією «Монсанто», для якої  в США було прийнято законодавчий імунітет відносно будь-яких законів, що обмежують чи забороняють її діяльність.

Але у світі є країни, в яких заборонене використання і вирощування продукції з генно модифікованими організмами. Серед них частина країн Євросоюзу, Нова Зеландія та декілька штатів Австралії.

В низці держав склалася ситуація, коли ГМО заборонені, але існує імпорт цих продуктів з інших країн, наприклад, в Японії. Китай сам вирощує ГМО культури, але з Україною підписані контракти на постачання в Піднебесну тільки «чистого» продукту.

Європа тривалий час намагалася однозначно вирішити для себе питання використання генно-інженерних технологій, але кінцеве рішення тривалий час переносилося через не одностайність відношення країн-членів. І тільки на початку 2015 року Європарламентом було прийнято компромісний закон, за яким кожна країна ЄС може сама визначати, використовувати чи ні ГМО продукти  і встановлювати ступінь їх обмеження. Ще один «ГМО екзамен» Європа здавала в червні 2016 року, коли Європарламент повинен був вирішити, чи подовжувати дозвіл на використання гербіциду гліфосат виробництва компанії Монсанто, який згідно наукових досліджень негативно впливає на ендокринну систему людини. З січня місяця велися запеклі дискусії стосовно цього питання. Мова йшла не тільки про гербіцид, а про використання великого об’єму ГМО насіння сої, кукурудзи та інших культур, так як гліфосат може використовуватися тільки з ГМО рослинами, які є стійкими до його дії. Після декількох відмов Виконавча комісія Євросоюзу все ж таки ухвалила подовження терміну використання препарату до кінця 2017 року.

Росія також перебувала в стані законодавчої невизначеності «генного питання». Але наприкінці червня цього року Дума прийняла закон, який забороняє вирощувати в країні генетично і інженерно-модифіковані рослини і тварин, заборона не поширюється тільки на проведення наукових робіт пов’язаних з геннимінжинірингом.

Отже, наразі черга за Україною. У нас ситуація з ГМО продуктами також неоднозначна: законодавством вони заборонені, але багато представників аграрного бізнесу в своїх блогах, сайтах, інтерв’ю зазначають, що неофіційно, ГМО використовується в Україні. Прикладом, досить неприємним, може слугувати недавнішні скарги Росії на те, що в українських кормах було знайдено ГМО.  Тобто момент прийняття закону, який буде реально контролювати  це генне питання, назрів.

Законопроект вже внесено і зареєстровано. Також слід зазначити, що окрім заборони ГМО продуктів проект закону оговорює адміністративну відповідальність при порушені визначених в ньому вимог, а також при ввезенні ГМО на територію України. Для фізичних та юридичних осіб встановлені розміри штрафів, які дорівнюють від 40 до 90 тисяч мінімальних доходів громадян, що не оподатковуються. Крім того, правопорушника позбавляють ліцензії, яка дає право на ведення сільськогосподарської діяльності, терміном на 5 років.

Окремо законопроект торкається експорту продуктів з використанням ГМО. Порушення експортних вимог передбачає стягування штрафу в розмірі 50 – 100 тисяч неоподатковуваних мінімальних доходів.

Законопроект ставить на меті зобов’язати лабораторії, які мають відповідну акредитацію, шляхом проведення експертиз  визначити економічну доцільність, генетичну, екологічну, біологічну безпеку і вплив ГМО на людське здоров’я.Реалізацію цього завдання треба здійснити до 2023 року.При позитивних наукових висновках експертиз щодо безпечного впливу продуктів з ГМО і спростуванні їх шкідливої дії на навколишнє природне середовище і живі організми, держава зупинить термін дії мораторію. Про це говориться в поясненні до проекту закону.

Торговий дім «Соєвий вік» ретельно стежить за подальшою долею законопроекту. Компанія на своєму прикладі довела, що в Україні можливо виробляти і продавати сільгосппродукти вільні від ГМО. Прикладом цього є насіння сої вітчизняної селекції, яке завоювало широку популярність в українського виробника. На даний момент Торговий дім пропонує десять сортів сої, які повністю скуповуються клієнтами, що свідчить про довіру і позитивний досвіт використання органічної продукції в галузі вирощуванні  сої та інших рослин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *