Врожаї олійних не встигають за переробними потужностями

Європа допомагає розвитку української органіки за допомоги німецького досвіду
Європа допомагає розвитку української органіки
24.05.2016
Agri Invest Forum 2016: інноваційні стратегії розвитку агробізнесу
Agri Invest Forum 2016: інноваційні стратегії розвитку агробізнесу
25.05.2016

Цього року загальний врожай олійних в Україні складе 17,3 млн. тонн. Спеціалісти олійнопереробної галузі говорять про неповну завантаженість вітчизняних потужностей, об’єм яких становить 19,5 млн. тонн. Якщо врахувати експорт, то дійсний об’єм переробки знизиться до 13 млн. тонн. Отже, маємо 6,5 млн. тонн дефіциту сировини.

Останні 15 років олійнопереробна галузь країни стабільно розвивалася, середньорічне підвищення потужностей становило 14%. Стабільний попит на продукти переробки у світі, відсутність експортних обмежень на них та висока рентабельність олійних культур сприяють постійному розвитку сектору. Якість, яку забезпечують виробники, та конкурентні ціни зацікавлюють інвесторів.

За таких умов потужності вийшли на рівень, коли в змозі самостійно переробити врожай в середині країни. Але враховуючи те, що значна частина олійних йде на експорт, покупці з Далекого і Близького сходу, країн Каспійського басейну та Європи високо оцінюють та хочуть купити сою і рапс та інші культури, частина потужностей в країні є невикористаною.

Наразі середня завантаженість комплексів з переробки соняшнику коливається в залежності від врожаю на рівні 80%, за даними аналітики «АПК-Інформ». Гірша ситуація в підприємств з переробки сої. Тут показник завантаження в останні роки не перевищує 50%. Хоча вирощування сої щорічно зростає, зацікавленість експортерів в продукті перешкоджає повному насиченню попиту переробників.

Можна зробити висновок, що на ринку країни склалася наступна ситуація: спостерігається активний розвиток олійнопереробних потужностей, присутні перспективи подальшого зростання врожаїв олійних культур, а також підвищення об’ємів експорту. Але внутрішня сировинна конкуренція не дозволяє використовувати вітчизняні потужності в повному обсязі.

Цікавим є факт, що протягом останнього десятиріччя приріст виробництва олійних в Україні склав більше ніж 100%, а внутрішній попит залишився стабільним – в межах 500-600 тис. тонн. Це говорить про насичення олійними українського покупця і можливість використання більше врожаю виключно на експортні потреби.

Достатньо оптимістичними є прогнози виробництва олій в 2015/16 МР. За даними «Укроліяпром», загальний об’єм продуктів переробки досягне 4,5 млн. тонн (4,2 млн. тонн в попередньому сезоні), експорт становитиме 4,2 млн. тонн (в порівнянні з 3,87 млн. тонн). Очікування «АПК-Інформ» – 4,8 млн. тонн, експорт – 4,3 млн. тонн. В наступному маркетинговому році прогнозується підвищення об’ємів до 5,3 та 4,75 відповідно.

При досить переконливих показниках є і загрози для вітчизняного ринку. Однією з основних експерт вважає потенційну можливість відміни мита на експорт насіння сої, соняшнику та інших олійних в умовах співпраці з ЄС. Така міра може внести дисбаланс на усталеному українському ринку переробки.

Разом з ростом врожаїв та збільшенням переробних потужностей росте й загальна ємність зберігання терміналів країни, на яких проходить відвантаження рослинних олій. В поточному сезоні вона збільшиться на 0,1 млн. тонн і складе 0,95 млн. тонн. Але, фактично, зростання об’ємів перевалки в морських портах демонструють три товари: руда, зерно і олія. З них тільки олія має додаткову вартість.

Довгострокові прогнози експертів обіцяють в найближчі декілька років підвищення об’єму переробних потужностей до 23,8 млн. тонн. 77% з них буде припадати на масло-екстрактні заводи.

Для вирішення ситуації в олійнопереробній галузі, що склалася на даний момент, експерт «АПК-Інформ» пропонує максимальне використання потужностей, створення можливості зміни оброблюваної культури на іншу в залежності від вимог ринку, оптимізацію логістики, роботу «на пряму» без посередників та зниження витрат енергоносіїв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *