Bayer vs фермер: що пошкодило ріпак?

Запрошуємо на «АГРО-2017»!
Запрошуємо на «АГРО-2017»!
12.05.2017
Травневі заморозки – чергова загроза врожаю?
Травневі заморозки – чергова загроза врожаю?
16.05.2017

Обробивши посіви ріпаку гербіцидом «Ачіба» компанії Bayer, агрономи господарства «АПК Моя родина», що на Кіровоградщині, виявили, що після застосування препарату ріпак «погорів». У причинах того, що сталося, розбиралися журналісти інформаційного агропорталу kurkul.com.
Нещодавно в господарстві «АПК Моя родина», з яким плідно співпрацює Торговий дім «Соєвий вік», сталася надзвичайна подія: агрономи підприємства обробили посіви ріпаку гербіцидом, після чого рослина зазнала значних пошкоджень. Журналісти інтернет-порталу kurkul.com детально розібралися в ситуації, яка трапилася і виклали власне бачення в матеріалі «Bayer vs фермер: що пошкодило ріпак?». Пропонуємо вам ознайомитися з цією публікацією.
ТОВ «АПК Моя родина» знаходиться в селі Обознівка Кіровоградської області. Компанія займається вирощуванням сої, соняшнику, кукурудзи, пшениці, ячменю та ріпаку. В обробітку господарства близько 640 га землі, на 40 з яких агрономи посіяли озимий ріпак компанії Lembke. Нещодавно посіви обробили гербіцидом «Ачіба» (виробник – компанія Bayer, офіційний дистриб’ютор – «Спектр-Агро»), після чого ріпак зазнав суттєвих пошкоджень. За оцінками більшості агрономів, яких спеціально запросили на поле проаналізувати ситуацію, що склалася, опік – хімічний. Однак у компанії Bayer та «Спектр-Агро» з таким висновком аграріїв не погоджуються, зазначаючи, що постраждав ріпак не від дії препарату, а від заморозків.
Директор підприємства «АПК Моя родина» Віталій Береговий у коментарі журналістам сказав, що минулого року ріпак посіяли в середині серпня, вибравши найбільш ранній строк. Він довго лежав у землі. А приблизно в кінці вересня пройшов дощ, який частково охопив поле. І хоч волога розподілилися нерівномірно, ріпак зійшов. Далі працювали мікродобривами, адже довелося боротися з падалицею пшениці, яка була попередником. Оскільки пшениця вже була на полі, необхідно було обробити посіви до того, як ріпак увійде в зиму. Так, у господарстві вирішили заручитися допомогою препарату «Ачіба» від Bayer. Продукція була оригінальною, адже в каталогах компанії розміщено інструкцію щодо визначення оригінальності препарату. Крім того, минулого року аграрії робили бакову суміш, додавши добриво «Інтермаг-титан», сульфат магнію та фунгіцид.
Загалом Bayer не рекомендує робити суміші, проте в інструкції є зноска, що з консультаціями представників компанії чи дружніх компаній це можливо. Працівники господарства це зробили на свій страх і ризик. Ріпак заходив у зиму в чотирьох листочках, що для нього не властиво – він відставав від норми – товщина шийки була меншою.
На той час вже були низькі температури, до +4 °С. Ріпак перебував у стані стресу і від засухи, і від низьких температур, тим не менше на препарат він відреагував нормально. Через це аграрії зупинилися на даному препараті, адже він візуально жодним чином не вплинув на рослину, але вбив конкуруючу культуру. Їх це цілком влаштовувало.
– У цьому році вийшло наступне. Ми подивились по прогнозу погоди. Бачили нічні заморозки. Це був останній заморозок березня. Здається 31-го, з четверга на п’ятницю. В прогнозі стояло -4, фактично було -2, у п’ятницю було тепло, з п’ятниці на суботу +5, і в суботу ми вже вирішили працювати цим гербіцидом. У нашому розумінні рослина оговталася від стресу. Погода була ідеальною: +16 градусів, не було вітру. Обробку робили вдень, – каже Віталій Береговий. – Крім того, у господарстві залишився з минулого року препарат «Інтермаг-мідь» і агроном нашого підприємства вирішив зробити бакову суміш. Ріпаку спочатку було понад 65 гектарів. Однак частину довелося перекультивувати, бо він пропав. У підсумку залишилося 40 га, а мікродобрива вистачило тільки на 38 га. Решту, 2 гектари, обробили чистим препаратом «Ачіба».
За словами директора ТОВ «АПК Моя родина», при обробці фермери чітко дотримувалися всіх рекомендацій Bayer: де була суміш, внесли 2 л препарату на гектар, а де її не було – 1,5 л. Наступного дня після виконаних робіт будь-яких проявів агрономи не спостерігали, а вже через день на листі з’явилися плями. Причому таку картину зафіксували й там, де була бакова суміш, і там, де її не було.
У підприємстві «АПК Моя родина» відразу запросили офіційних представників Bayer та компанії-дистриб’ютора, що реалізовувала препарат. Оглянувши поле, вони спочатку намагалися довести, що такий результат стався внаслідок використання аграріями бакової суміші. Згодом запевняли, що проблема не в їхньому препараті, а в погодних умовах, нібито рослина перебувала в стресі після морозів. У той же час поруч із полем ріпаку росте ячмінь, який у порівнянні з ріпаком, що може витримувати до -5 морозу, більш чутливо реагує на холод. У цьому випадку ячмінь від морозів не постраждав. До того ж, за словами фермера, якби це справді були заморозки, пошкодження проявили б себе на рослинах через два дні й обробку препаратом відмінили б.
Вивчаючи упаковку з препаратом, працівники «АПК Моя родина» виявили відсутність на каністрі фірмової голограми, яка підтверджує оригінальність. А на аналогічній продукції, яку підприємство закупало минулого року, така голограма є.
Втім, представники Bayer запевняють, що в один з періодів 2017 року в компанії відмінили фірмовий знак якості.
Крім того, відповідаючи на офіційний запит журналістів kurkul.com, в компанії Bayer повідомили наступне:
«Коментуючи цьогорічну ситуацію щодо застосування препарату «Ачіба» ТОВ «АПК Моя родина», зазначаємо, що очевидною причиною пошкодження посівів ріпаку, на нашу думку, є приморозки в регіоні. Підтвердженням цього факту є зафіксована температура 31-го березня вночі та вранці -2,4 градуси у Кіровоградській області. Ознаки ушкодження морозом стають помітними на ріпаку через 2-3 дні. На жаль, господарство обробило ріпак гербіцидом саме впродовж цього періоду після заморозку, що призвело до помилкового висновку щодо фітотоксичності, хоча насправді причиною ушкодження слід вважати заморозок», – пишуть представники компанії-виробника».
У листі від Bayer повідомляється, що факт встановлення причини пошкодження посівів ріпаку внаслідок заморозків був зафіксований представниками та фахівцем компанії «Спектр-Агро» на місці під час відвідування господарства.
Окрім того, до листа було додано архів погоди з сайту rp5.ua та фотографії ріпаку після приморозків у Одеській та Кіровоградській областях. За словами представників компанії-виробника, ріпак з фото не оброблявся жодним препаратом. Також приводять фото з відкритих джерел рослин, які вражені гербіцидом, передозованим в кілька разів (не «Ачіба»).
Представник Bayer проінформував власника господарства про всі зазначені вище факти.

Щодо оригінальності продукту, компанія запевняє, що перевірила номер партії препарату, логістику та зовнішній вигляд каністри. Також представники Bayer надали власнику господарства підтвердження, що препарат є оригінальним. Підстав для сумнівів у оригінальності препарату компанія не має.
«Попутно звертаємо увагу на те, що наявність голограми не є неодмінним елементом захисту продукції від підробок. Для того, щоб убезпечити себе від придбання підробок, слід передусім купувати препарати у офіційних дистриб’юторів, список яких розміщений на офіційному сайті компанії Bayer. Регіональні представники компанії «Байєр» обізнані із захисними позначками та елементами захисту препаратів і можуть надати фахову підтримку в разі будь-яких сумнівів щодо оригінальності препарату. Ще більш статистично переконливим для нас є відсутність рекламацій після застосування на ріпаках впродовж кількох років присутності на ринку. Є багаторічна практика використання його (препарату «Ачіба», – ред.) на АгроАренах на демо-ділянках – без негативних наслідків», – йдеться у повідомленні компанії.
Зазначимо, журналісти kurkul.com звернулися також і до незалежних експертів, які в таких в таких неоднозначних ситуаціях між фермерами і виробником порадили наступне:
1) Переконатися, що поле справді було оброблено цим препаратом. Так як у фермера завжди є ризик того, що агроном і інші робітники можуть підмінити оригінальний препарат на більш дешевий. Переконатися можна за допомогою хімічного аналізу.
2) Якщо поле було оброблено все ж оригінальним препаратом, необхідно дізнатися про ситуацію у інших аграріїв, так як всі препарати розливаються з однієї діжки. Якщо партія була б бракованої, то 90% аграріїв звернулися б до виробника. Якщо кількість звернень менше 5% – це свідчить про причини в неправильному використанні препарату або погоді.

Bayer vs фермер: що пошкодило ріпак?

Bayer vs фермер: що пошкодило ріпак?

А в коментарі прес-службі Торгового дому «Соєвий вік» Віталій Береговий стосовно цієї історії зазначив наступне:
– Купуючи «Ачібу» ще в минулому році, я консультувався у спеціалістів компанії-виробника, які запевнили мене, що це м’який препарат, який діє на ріпак дуже м’яко. І тоді він справді себе так і зарекомендував. Тому в цьому році ми знову взяли його для роботи на цьому ж таки ріпаку. Нам прислали нібито ідентичний продукт, але, як виявилося, не такий, бо спрацював він на цей раз не м’яко, як очікувалося, а жорстко. Коли після цього до нас приїхали представники Bayer, то не почали шукати справжні причини того, що сталося, а відразу зайняли нейтральну позицію, намагаючись максимально відгородити і захистити свою компанію. На той момент вони ще не бачили каністру, яка була без голограми, не знали інших деталей, що вплинули на підсумковий результат, але відразу почали схиляти нас до того, що все це – наслідок поганої погоди. У сільському господарстві ми працюємо вже близько 11 років, багато разів вирощували ріпак і знаємо, як ця рослина поводить себе за тієї чи іншої погоди. Ми чудово розуміємо те, що при морозах рослина перебуває в стресі. Ми дочекалися потепління і обробили посіви при нормальній температурі.
Звісно, після того, що сталося, фахівці цих компаній приїжджали до нас на поле і радили нам працювати стимуляторами, антидепресантами, але ми й так це розуміємо. Питання в тому, за чий рахунок це робити, адже тепер це додаткові витрати.
Аналізуючи причини пошкоджень, думаю, що, можливо, проблема закралася у властивостях самого препарату. У нас це вже не перший такий досвід. Декілька років тому схожу ситуацію ми мали з «Альфа Хімгруп». Тоді ми купили гербіцид на 20 га. У підсумку, 10 га соняшника спалили, а 10 – ні. Тоді упаковки були ідентичними, але відрізнялися самі каністри – за кольором і місяцем розливу. Тоді ми прийшли до висновку, що продукт один і той же, але в той же час дещо різниться. Результат його дії був красномовним: різні партії одного й того самого препарату подіяли по-різному. Така ситуація цілком могла статися й у випадку з продукцією Bayer.
Я готовий оплатити половину вартості аналізу, який розставить всі крапки над «і», адже він також коштує певні гроші. Хочеться встановити істину. Так чи інакше ми втратимо частину врожаю, і, вважаю, було б справедливим, якби нам це компенсували, – підсумував Віталій Береговий.
Як бачимо, не зважаючи на всі вищезазначені аргументи, питання стосовно того, що саме негативно вплинуло на ріпак – погода, сам препарат, чи, можливо, його підробка – наразі залишається відкритим.
Разом із журналістами kurkul.com ТД «Соєвий вік» й надалі слідкуватиме за розвитком подій, а також інформуватиме про нові деталі цієї справи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *