Соя України і світу: чи відчуємо вплив Аргентини?

Українська пшениця: високий врожай та побоювання конкурентів
Українська пшениця: високий врожай та побоювання конкурентів
27.07.2016
€9 млн додатково від не ГМ сої для України
€9 млн додатково від не ГМ сої для України
04.08.2016

Головним лідером виробництва сої є США, але Аргентині в цьому році вдалося суттєво вплинути на зростання ціни на сою, що відчувалося і в Україні. Звичайні проливні дощі знизили прогнози врожаю  в цій країні, чим до липня місяця створили підвищувальний тренд цін на світовому ринку сої. Чи слід чекати від Аргентини нових несподіванок в сезоні 2016/17? Якщо враховувати те, що наприкінці 2015 року президентом Аргентини були відмінені мита та квоти на експорт пшениці і кукурудзи, а також на 5% знижено податок на продаж сої за кордон, треба більш повно розуміти становище сільського господарства країни.

Пшениця: факторів багато, конкретики мало

Головна частина аргентинських зернових припадає на кукурудзу. Та ситуація змінилася з відміною мита і квот на експорт пшениці. Митне звільнення експорту спонукало місцевих фермерів до вирощування даної культури. За прогнозами міністерства сільського господарства країни, очікувалося збільшити виробництво зернової до позначки 15 – 16 млн. тонн (в порівнянні з 10,5 млн. тонн роком раніше). Таких результатів планувалося досягти за рахунок збільшення посівних площ під пшеницею на 24% – до рівня 5,3 млн. га, що буде найбільшим показником останніх 9 років.

Треба пам’ятати, що в Аргентині значення погодного фактору завжди було дуже вагомим і в підсумку саме він буде мати максимальний вплив на об’єми врожаю. Наразі в країні йдуть проливні зливи, вони супроводжують продовження посівної компанії пшениці, що суттєво знижує продуктивність робіт. Станом на 14 червня посівна компанія була проведена на 79,3% всіх площ, що значно менше аналогічного періоду минулого року, коли цей показник дорівнював 89%. Таке становище дає багатьом аналітикам привід говорити про вірогідність того, що аргентинські аграрії будуть не в змозі засіяти в повному об’ємі відведені під зернову площі. Так, Зернова біржа Буенос-Айреса, за розрахунками своїх експертів, знизила прогноз площ посіву пшениці до рівня 4,4 млн. га в порівнянні з попередніми 4,5 млн. га.  Аналітики Зернової біржі Росаріо переглянули цей показник з 4,73 млн. га, оголошених в червні цього року, до 4, 5 млн. га. Але опади мали і позитивний вплив на врожай, створивши необхідний рівень вологи для проростання культури. Отже, за таких обставин є побоювання відносно загального об’єму врожаю, який може бути нижче очікуваного, через несприятливі погодні умови.

Та все ж таки агросектор Аргентини сподівається на отримання великого врожаю. Фермери вважають, що разом з відміною мит та квот очікуваний врожай стане підґрунтям для підвищення пшеничного експорту в 2016/17 маркетинговому році. За даними експертів USDA, очікується зростання поставок пшениці і продуктів її переробки до позначки 9 млн. тонн, що на 0,4 млн. тонн більше, ніж в минулому році. З початку нинішнього року помітно як скасування експортних обмежень позитивно вплинули на стан аргентинського експорту. Дані Senasa говорять про те, що в продовж перших п’яти місяців 2016 року на зовнішні ринки було відвантажено 5,6 млн. тонн пшениці, що перевищило показник аналогічного періоду 2015 року більш ніж в 4 рази.

На даний момент пшеничний ринок Аргентини не є експортно-орієнтованим, так як внутрішнє споживання складає значно більшу частину від валового об’єму виробництва, аніж постачання зернової за кордони країни. Найбільшим імпортером Аргентини є Бразилія, частка якої в загальному експорті сусіда складає 85%. Така ситуація склалася завдяки зоні вільної торгівлі між двома країнами. Та з відміною обмежень експорту Аргентина обрала напрям на розширення своєї присутності на зернових ринках світу і планує постачання свого продукту в країни Південно-Східної Азії і Північної Африки. Але більш близькі напрямки теж є зоною інтересів Аргентини. Так, наразі ведуться активні переговори з панамськими трейдерами, метою яких є вихід на ринок цієї країни.

Така ситуація зі змінами в експортній політиці Аргентини, зрозуміло, вплине на світовий ринок, але на даний час вона не становить загрози для експорту зернової з України. Якщо брати Південно-Східну Азію, то Україна вже присутня на цьому ринку і її становище тут цілком впевнене. Цікавими для українського експортера є країни Північної Африки, і тут може виникнути конкурентне протистояння, але загальне виробництво пшениці в Україні набагато більше, ніж в Аргентині, що є значним козирем нашої країни.

Торговий Дім «Соєвий вік» зацікавлений в значній експортній присутності української пшениці на ринках світу, а також в наявності якісних зернових для вітчизняного споживача. Тому він розширює свій асортимент продукції і радий запропонувати своїм клієнтам насіння озимої пшениці сильних сортів австрійського виробництва. Потенціал цих сортів пшениці забезпечить високі врожаї і їх відмінну якість, а також гарантує високі хлібопекарські властивості представленого продукту.

Соя: зливи і непевність уряду

2016 рік приніс значні негаразди для сільгоспрегіонів Аргентини, які займаються вирощуванням сої. Негода впливала на соєвий сектор протягом всього сезону. Провінції Санта-фе, Ентре-Ріос, Кордоба та Буенос-Айрес відчули на собі всю повноту весняного паводку, спричиненого випадінням рекордної кількості опадів в регіоні. Результатом дій стихії стала втрата аграріями частини врожаю, яка була засіяна на площі 1,3 – 1,6 млн. га. Наприкінці вегетаційного періоду культури безперервні тривалі опади в сукупності з високими температурами стали причиною утворення сприятливих умов для розвитку хвороб сої, що в подальшому буде негативно впливати на якість продукту.

Кампанія зі збирання врожаю соєвих бобів не могла досягти своєї максимальної продуктивності через надлишкові опади і навіть після нормалізації погоди на території країни деякі регіони продовжували потерпати від дощів. Тому до кінця першої декади липня частина врожаю була не зібрана. Так південний-схід провінції Буенос-Айрес не встиг обмолотити майже 3% площ відведеної під олійну.

Крім того, періодичні страйки перевізників, які іноді виникають саме під час збирання врожаю, також негативно впливають на загальне становище збиральної кампанії і зменшують її продуктивність, а інколи створюють ризики для експортних відвантажень.

Міністерство сільського господарства країни в 2015/16 маркетинговому році прогнозує валовий збір соєвих бобів на рівні 58 млн. тонн. Спеціалісти USDA оцінюють врожай аргентинської олійної в 56,5 млн. тонн, що менше тогорічного, який склав 61,4 млн. тонн. Новий сезон дає нові перспективи, які змінюють пріоритетність сої перед кукурудзою. Очікується скорочення посівних площ маслинної за рахунок збільшення земель під виробництвом зернової, що призведе до логічного зниження валового виробництва сої до рівня 55 млн. тонн, як прогнозує сільгоспміністерство країни.

Експорт соєвих бобів із Аргентини в 2015/16 МР перебував в підвищувальному тренді і повинен був зрости на 0,8 млн. тонн, досягши рівня 11,4 млн. тонн. Але показники 2016/17 МР, які очікують аналітики, не зможуть витримати конкуренцію з минулим періодом і мають знизитися до 10,7 млн. тонн.

Слід зазначити, що кінець липня став знаменним тим, що уряд країни затвердив подальше зниження експортного мита сої на 5%. Отже, з березня 2017 року експортери олійної будуть платити збір за продаж на зовнішні ринки в розмірі 25%. Однак на шляху підписання цього рішення траплялися перепони. Зниження мита з 30% до 25% може зменшити надходження в бюджет держави, тому уряд розглядав альтернативні варіанти зниження експортного мита, серед яких в Міністерстві сільського господарства Аргентини обговорювали можливість більш поступового зниження зазначеного тарифу, або, як альтернативу, відстрочки його ануляції. Така непевна позиція влади викликала невдоволення місцевих фермерів, які зажадали від влади більшої визначеності стосовно експортного мита на сою в термін до початку польових робіт в сезоні 2016/17.

Необхідно визнати, що вирощування сої втримує свої позиції в країні і продовжує залишатися конкурентоспроможним в порівнянні з кукурудзою навіть не враховуючи нову ставку митного тарифу. Цей факт викликає побоювання за становище кукурудзи. І дійсно, що з нею станеться, якщо експортний податок на олійну продовжить зниження на 5% щороку? Площа земель під соєю може значно розширитися за рахунок зменшення посівів кукурудзи, якщо Президент країни М. Макри виконає свої передвиборчі обіцянки. З іншого боку, якщо уряд Аргентини зупинить програму щорічного 5%-ого зниження зазначеного тарифу, це може стати стимулом для переходу фермерів на більш вигідне вирощування кукурудзи.

Окрім невизначеності в експортній політиці, внутрішній ринок також відчуває труднощі, які торкаються переробного сегменту. Наразі Аргентина зіштовхнулася з суттєвим скороченням об’ємів переробки сої. За попередніми результатами оцінювання аналітиків Oil Word, загальний показник за червень-липень цього року може зменшитися на 0,6 – 0,8 млн. тонн в порівнянні з результатом аналогічного періоду в 2015 році. Причиною тому є зниження об’єму пропозиції олійної.

Загальна ситуація в секторі вирощування сої є неоднозначною. Так, в кінці червня аргентинські фермери реалізували лише 41% зібраного врожаю олійної, що стало самим низьким показником протягом останніх 10 років. На незадовільні темпи продажу також суттєво впливає невизначене становище з перспективами врожаю сої в Сполучених Штатах Америки, через потенційну можливість природного явища Ла-Нін’я. Окремим питанням, що також зменшує інтенсивність переробки сої, стало суттєве підвищення цін на енергоносії та їх брак в країні на піці сезону.

Якщо зробити висновки, то можна сказати, що завдяки нововведенням в експортній політиці Аргентини зернова галузь відчує позитивні зміни, що викличе зростання загального врожаю кукурудзи і пшениці, а також відіграє роль у підвищенні експорту цих культур. Соєвий сектор перебуває в стані очікування через невизначеність уряду в питанні подальшого зниження експортного мита. Враховуючи несприятливий вплив погодних умов, можна зробити висновок, що соя займає менш впевнені позиції в порівнянні з іншими головними сільгоспкультурами Аргентини.

Торговий дім «Соєвий вік» вважає, що для отримання високих врожаїв сої треба зробити максимально стабільними фактори, які впливають на них. Мінливості природи не можна прогнозувати, або попередити, але всі інші питання, які залежать від людини, Торговий Дім «Соєвий вік» вирішує. Спеціалісти компанії гарантують своїм клієнтам високоякісне насіння сої, пропонують консультації з вибору сортів сої в залежності від умов кожного господарства, розробляють програми догляду за рослинами, пропонують комплексний підхід з вирощування сої, надають весь спектр добрив для догляду за рослинами і розробляють освітні програми для фермерів. Професіонали Торгового Дому піклуються про свого клієнта з моменту вибору насіння до продажу зібраного врожаю. Така розгалужена програма підтримки направлена на усунення негативних факторів, що впливають на врожай і має на меті зменшення ризиків господарств. Ми не можемо вплинути на погоду, але за все інше ми несемо відповідь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *