Українська соя 2016: бум врожайності

Трейдери США відмовляються від ГМ зернових
14.05.2016
Запрошуємо на V Всеукраїнську конференцію «Насіннєвий бізнес. Проблеми сьогодення та перспективи розвитку»!
V Всеукраїнська конференція “Насіннєвий бізнес”
17.05.2016

Аналітики аграрної галузі прогнозують у 2016 році в Україні рекордні врожаї сої. Загальний збір цієї культури, за даними «УкрАгроКонсалт», буде складати 4,4-4,8 млн. тонн, що вище тогорічних показників на 11%.

Така ж ситуація складається і з врожаєм основних олійних культур, валовий збір яких буде дорівнювати, згідно прогнозів ІА «АПК-Інформ», 18,6 млн. тонн, що на 7% більше, ніж у минулому році. Це дає підставу для підвищення показників експорту та переробки культур.

Рекордний врожай сої спеціалісти пояснюють, насамперед, підвищенням врожайності самої культури, а не збільшенням посівних площ.

Рапс у 2016 році випаде зі списку рекордсменів врожайності. Планується зібрати 1,3 млн. тонн, що на чверть менше зібраного рік тому врожаю. А також стане нижньою відміткою врожайності протягом 4 років.

Одночасно зі збільшенням врожайності сої в Україні спостерігається зростання ціни продукту як на світовому, так і на внутрішньому ринках. Експортні ціни у кінці квітня були зафіксовані в межах 335-350 USD/т, в залежності від якісних показників олійної та порту її відвантаження. А за тиждень до цього інтервал цін дорівнював 326-335 USD/т. Тобто тижневе зростання експортної ціни сої становило 9-15 доларів США за тонну. Для вітчизняного споживача ціна сої за аналогічний період збільшилася на 200 грн. за тонну.

Зростання цін обумовлене зниженням оцінки врожаю соєвих бобів у одного з лідерів світового ринку – Аргентини. Квітень приніс в країну тривалі опади, які негативно вплинули на збір і якість значної частини врожаю. Про це повідомляє «Українська аграрна конференція». Оцінка виробництва сої в Аргентині була суттєво знижена на 4,5 млн. тонн (до 55 млн. тонн) за аналітикою Informa Economics. В Бразилії теж прогнозується зниження врожаю сої на 400 тис. тонн (до 100,1 млн. тонн).

На даний момент в Аргентині загинуло близько 9 млн. тонн сої після квітневих штормів. У перші три тижні місяця була зареєстрована рекордна кількість опадів у провінціях Ентре-Ріос, Санта-Фе, Буенос-Айрес і Кордова. Довга тривалість опадів не дозволила врятувати врожаї сої на постраждалих територіях.

Збір урожаю продовжується після закінчення опадів, але наслідки можуть бути негативними. Дощі наприкінці вегетаційного періоду є ідеальними умовами для захворюваня рослин, які знижують врожайність. Крім того, уповільнилися темпи відвантаження продукції в порти, що теж пов’язано з тривалою негодою.

Великі імпортери сої, такі як Китай, вже активно розглядають можливості компенсувати спад аргентинської сої за рахунок закупок американського продукту. На даний час Китай продовжує стрімко нарощувати імпорт сої. Прогнозується, що він закупить 85 млн. тонн до вересня 2016 року.

Така тенденція відкриває перед українськими експортерами нові можливості виходу на китайський ринок сої. Нагадаємо, що Україна, після завершення Китаєм необхідних сертифікаційних процедур, має право експортувати до Піднебесної пшеницю, сою та ячмінь. А в цьому році Державна продовольчо-зернова корпорація України вже реалізує укладену з Китаєм домовленість на постачання сої.

Для експорту української сої до Китаю, продукт повинен відповідати протоколам  вимог фітосанітарії, у відповідності до яких експортери, сільгоспвиробники і Мінагропрод України повинні проводити щорічне обстеження сої в період вегетації на предмет збудників хвороб рослин, оскільки заражену ними продукцію заборонено ввозити до КНР. Про це в своєму листі до аграрних і торгових асоціацій в Україні розповіла Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *