Різке зростання цін на соєвий шрот в Азії

Соя України: база є, куди далі?
Соя України: база є, куди далі?
17.05.2016
Турецький імпорт сої: зміна Росії на Україну
Турецький імпорт сої: зміна Росії на Україну
20.05.2016

Експортери США, Аргентини і Бразилії не в змозі задовольнити попит Азії

В Азії ціни на соєвий шрот за останній місяць піднялися майже на 40%, що змусило кінцевих користувачів і трейдерів різко збільшувати витрати на корма, так як шрот є основним їх інгредієнтом.

Тривалі опади в Аргентині, які завдали великої шкоди врожаю, посуха в Бразилії та зменшення посівних площ в США – фактори, які дали поштовх зростанню цін на початку квітня.

У трейдерів і виробників комбікормів  існувала тенденція, що світова пропозиція надлишків сої збережеться на достатньо великому рівні. Але міністерство сільського господарства США опублікувало звіт, в якому прогнозувало скорочення запасів олійної  у великих експортерів на кінець року.

Це підвищення цін вважалося необґрунтованим багатьма торговими домами світу, як повідомляли австралійські аналітики, але звіт USDA надав підґрунтя зростанню цін.

На початку квітня ціни соєвого шроту, який використовують для відгодівлі рогатої худоби, свиней і домашньої птиці, складали 268,8$ за тонну. З того часу вони здійснили стрімкий зріст приблизно на 37%, а цього тижня досягли 367,60$. Після звіту USDA  ціна сої підскочила до рівня свого 21-місячного максимуму.

На даний час рівень зростання споживачів соєвого шроту в Азії є найшвидшим у світі. Для азійських імпортерів Аргентина, Бразилія і США є його основними постачальниками. На азійському ринку зосереджені сім з десяти провідних покупців соєвого шроту, а половина світового виробництва продукту споживається саме цим регіоном.

Підвищення імпорту сої на 33% в квітні, порівнюючи з 2015 роком, спонукало комбікормові заводи Китаю сформувати поставки до червня, але багато покупців повинні ще зафіксувати ціни вантажів, котрі вони забронювали, повідомляють трейдери.

Зазвичай покупці фіксують «базис» вантажу, або премію, яка буде сплачена додатково до еталонної ціни, такої як ф’ючерси соєвого шроту Чиказької біржі, під час підписання угоди, але зберігають можливість встановлення кінцевої ціни пізніше, а інколи за декілька тижнів до відвантаження.

Більше за всіх на азійському ринку від стрімкого підвищення витрат може постраждати В’єтнам. Він є  найбільшим імпортером соєвого шроту в регіоні. Його стратегія закупівель базується на придбанні поставок всього за декілька місяців. За останні чотири роки країна збільшила об’єм імпортного продукту в два рази і досягла 4,6 млн. тонн у 2015/16 роках. Таке явище стало можливим завдяки стрімко зростаючому споживанню продуктів тваринництва.

Процес фіксації цін є безумовним в ситуації, що склалася. Тільки менша половина покупців пройшла його, іншим імпортерам Південно-Східної Азії ще доведеться це зробити. Деякі індонезійські і малайські покупці вже мають резерв на поставки до серпня, але ціна все ще не визначена для більшості поставок.

Раніше Індія виконувала роль резервного плацдарму для азійських покупців у випадках, коли Південна Америка і США не задовольняли дефіциту імпорту регіону, але зараз Індія вже  декілька  років як вийшла з лав експортерів і  зосередилася на вирішенні питань зростаючого внутрішнього попиту.

Австралійські аналітики не прогнозують зниження цін на соєвий шрот до вересня. Для цього є достатні умови – американський сільськогосподарський сезон наближається до свого закінчення, а пропозиції ринку зменшуються.

Можна зробити висновки, що на фоні рекордних врожаїв сої в Україні цього року, а також підвищення врожайності в інших регіонах, загальносвітова тенденція ринку сої в 2016 не така оптимістична, і говорить про зростання цін на продукт на фоні підвищення попиту. Особливо незвично це виглядає в порівнянні з останніми трьома роками світового рекордного виробництва, коли пропозиція збільшилася приблизно на 30% і склала 319,7 млн. тонн в 2014/15 роках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *