Турецький імпорт сої: зміна Росії на Україну

Різке зростання цін на соєвий шрот в Азії
Різке зростання цін на соєвий шрот в Азії
19.05.2016
Європа допомагає розвитку української органіки за допомоги німецького досвіду
Європа допомагає розвитку української органіки
24.05.2016

Туреччина шукає ким замінити для себе такого потужного сільськогосподарського експортера як Росія. На українсько-турецькому міжурядовому рівні йде робота по зміцненню торгівлі та виводу інвестицій на новий рівень. Українські експортери сої вже відреагували на ситуацію, і наразі є суттєві результати.

Туреччина стрімко підвищує українську частку в імпорті сої. За два останні роки країна збільшила закупівлі продукту в 4 рази.

Для порівняння, в 2012/2013 роках в період вересень-серпень частка близькосхідного партнера в експорті сої України складала 10% від усього об’єму зовнішнього постачання. А в 2014/2015 роках цей показник зріс до 38% і склав понад 900 тис. тонн. У поточному маркетинговому році частка експорту вже перевищила тогорічний показник і має тенденції зростання до кінця року.

Можна констатувати, що вирішивши купити сою в такому об’ємі,Туреччина зайняла перше місце серед імпортерів української сої і залишила позаду Єгипет, Італію та Іспанію, які тривалий час були лідерами закупівель продукту. Так, з початку 2015/2016 МР (з вересня по квітень) Туреччина отримала 682 тис. тонн сої, що на 20% більше ніж в той же період минулого року.

Стійку тенденцію нарощування Туреччиною імпорту сої експерти пояснюють декількома факторами. По-перше, це стратегічна політика країни, яка розпочалася близько 10 років тому і була направлена на збільшення потужностей переробної галузі спеціально для українського соняшнику. Та прийняття в Україні мита на експорт цього продукту змусило Туреччину переглянути плани і застосувати наявні потужності для переробки сої. Схожість олійних культур дозволила зробити це без суттєвих додаткових витрат.

По-друге, турецьке тваринництво розвивається потужними темпами, і соєвий шрот, який є невід’ємною складовою кормів – гарантія конкурентоспроможності продукції галузі.

Ще однією причиною нарощування закупівель української сої є припинення російсько-турецьких відносин. До недавнього часу імпорт з Росії задовольняв потреби Турецького ринку. Але тепер купити сою в колишнього постачальника неможливо.

Такий розвиток подій позитивно позначається на становищі українських експортерів. До цього Китай займав позицію найбільшого імпортера сої, але великі внутрішні перехідні залишки змусили його зменшити закупівлі продукту. Отже, вітчизняні постачальники стали перед питанням пошуку нових ринків, і зростання турецького попиту є для України дуже вигідною і своєчасною подією.

За прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA), загальний турецький імпорт сої у цьому МР порівняно з тогорічним збільшиться на 5% і досягне 2,3 млн. тонн. Ще більш оптимістичні оцінки надають експерти АПК-Інформ, які очікують 2,5-2,7 млн. тонн, враховуючи зростання темпів українського експорту, частка якого складе 1-1,1 млн. тонн сої в загальних закупівлях Турції.

Але для розуміння повної картини експорту української сої треба врахувати й інші фактори. Так, дані Українського клубу аграрного бізнесу говорять, що в січні-квітні 2015 року середня експортна ціна на сою була на рівні 404$/т, а в аналогічному періоді цього року – 360$/т. Таким чином складається ситуація, при якій зростання об’ємів поставок не гарантує підвищення експортного прибутку.

Турецька республіка займає лідируючі місця в списку бізнес партнерів України. Туреччина є другою в світі за обсягами споживання українського експорту та займає перше місце по товарообігу з Україною на Близькому сході і п’яте в світі. За інформацією Державної служби статистики України, загальний товарообіг між цими країнами в 2015 році дорівнював 3 622,9 млн. доларів США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *