Українська пшениця: високий врожай та побоювання конкурентів

День поля 2016 - "Насіння - в ногу з часом"
Запрошуємо на День поля – “Насіння – в ногу з часом”
25.07.2016
Соя України і світу: чи відчуємо вплив Аргентини?
Соя України і світу: чи відчуємо вплив Аргентини?
04.08.2016

Зниження врожаю пшениці в країнах Євросоюзу, затримки експорту в Канаді та низька конкурентоспроможність Австралійської зернової дають шанс країнам чорноморського басейну зробити черговий суттєвий крок до розширення своєї присутності на світових пшеничних ринках.

Міністерство агропромисловості Франції повідомило, що очікування врожаю м’якої пшениці в країні у 2016 році будуть близькі до позначки 37 млн. тонн, що поступається показникам того року на 10%. Слід враховувати, що пропозиції пшениці з високим вмістом протеїну також суттєво зменшаться. Загальна якість французької пшениці, постраждалої від надмірних опадів, значно знизилась. На період початку жнив в країні стан посівів ячменю та пшениці вже був значно гіршим в порівнянні з минулими роками. Кількість посівів озимої м’якої пшениці у відмінному стані дорівнювала 59%, але  тижнем раніше ця позначка була на рівні 65%, а рік тому – 75%.

Посіви пшениці в Великобританії також зазнали негативний погодний вплив. М’яка зима і прохолодна весна посприяли активному розвитку збудників септоріозу. На сході країни епідемія досягла своєї максимальної за останні 20 років сили. Крім того, 90% всієї озимої пшениці Об’єднаного Королівства під загрозою ураження фузаріозом, 17% посівів схильні до високого ризику захворювання.

За прогнозами європейських зернових трейдерів, врожай м’якої пшениці цього року зменшиться на 1 млн. тонн, в порівнянні з минулим і складе 15,2 млн. тонн.

Постійні покупці європейської пшениці, які звикли до високої якості продукту з ЄС, можуть розраховувати тільки на  Німеччину і країни Балтики, в яких очікується збереження якості зернової на рівні минулих років.

Протилежні тенденції врожаю пшениці спостерігаються в країнах чорноморського басейну. В Україні та Росії продовжуються жнива, які по мірі свого розгортання створюють підґрунтя для очікування зростання врожаю зернових. За прогнозами аналітика зернового ринку «УкрАгроКонсалт», загальний об’єм продовольчої пшениці в країні не зменшиться в порівнянні з 2015 роком. Інші країни чорноморського регіону, такі як Болгарія та Казахстан, також демонструють показники вже зібраного врожаю на рівні вище тогорічного.

Торговий Дім «Соєвий вік» впевнений, що врожаї пшениці в Україні можуть і повинні зростати. Для цього компанія пропонує вітчизняному виробнику насіння озимої пшениці від найбільшої селекційної компанії Австрії, вирощене на сході країни в кліматі з недостатнім зволоженням, яке максимально підходить для використання в Україні. Вітчизняні виробники досягли переконливих результатів і мають на меті наблизитися до рівня світових лідерів галузі, тому заслуговують на те, щоб використовувати в своїй роботі насіння пшениці та всі інші необхідні продукти і матеріали тільки високого ґатунку, що із задоволенням пропонує Торговий Дім «Соєвий вік».

Незважаючи на надмірні опади у Франції, якість врожаю залишається кращою, ніж прогнозувалося, і на кінець другої декади липня французькі фермери зібрали близько 60% врожаю твердої пшениці. Це викликає серйозні побоювання канадських сільгоспвиробників. Справа в тому, що хоч негода затримала настання стиглості французької пшениці, це тільки перенесе строки закінчення збору врожаю. Та все одно Франція активно нарощує продаж нового врожаю. Експортери Сполучених Штатів Америки також розпочали агресивний продаж твердої пшениці. Канада єдина, хто не продає і це тягне за собою втрату частини ринку. Для канадського експорту склалися не дуже сприятливі умови – зменшилася вартість пшениці на елеваторах, при цьому експортні пропозиції залишилися на своєму звичайному рівні, а їх кількість мінімальна. За даними експертів в західних провінціях Канади ціна твердих сортів пшениці з відвантаженням на елеватор коливається в межах 6,59 – 7,36 $/бушель, а ціни на новий врожай дорівнюють близько 6,57 – 7,2 $/бушель. За таких обставин цілком зрозуміла затримка канадських продажів.

Побоювання канадських експортерів підсилюються і стрімкими темпами збору врожаю пшениці в США. За даними експертів USDA, на 18 липня жнива озимої пшениці досягли 76% запланованих площ проти 66%, що були зібрані тижнем раніше і на 4% випереджають минулорічний показник (72%) та на 3% середній показник останніх п’яти років (73%). Дані докладу USDA також інформують про  дозрівання 96% посівів ярової пшениці проти 95% торік і 81% в середньому. В гарному і відмінному стані на полях США перебувають 69% сходів зернових, що більше за показник минулого тижня і аналогічного періоду роком раніше на 1%.

На іншому кінці світу зростає стурбованість відносно стрімкого виходу на азійські зернові ринки країн чорноморського регіону, про що попередила найбільша зернова компанія Західної Австралії CBH. Представники компанії зазначають, що усталені ринки Азії з їх постійними постачальниками Австралією, Євросоюзом і країнами Північної Америки починають відчувати значний конкурентний тиск країн чорноморського басейну та Північної Америки.

Врожай зерна в Західній Австралії в сезоні 2016 – 2017 може стати рекордним і скласти 17 млн. тонн. Деякі головні країни-експортери також очікують великі врожаї. Але світові ціни на пшеницю досягли свого десятирічного мінімуму. Враховуючи те, що ця зернова є основою експорту Австралії, для країни ситуація складається не кращим чином. А зниження затрат транспортування зерна морем до свого найнижчого значення за останнє десятиріччя практично змусило країну втратити свою перевагу, яку надавало  географічне положення, на Азійських ринках.

Аналітики CBH прогнозують зростання виробництва в чорноморських країнах з теперішніх  145 млн. тонн до 200 млн. тонн в кінці десятиріччя, тобто приріст виробництва цього регіону перевищить загальний врожай всієї Австралії. Деякі надії спеціалісти компанії покладають на підвищення, з часом, поставок з Південної Австралії, але це не зможе корінним чином вплинути на зменшення зростаючої присутності чорноморського експорту пшениці в азійському регіоні.

Для країн Південної Америки та чорноморського регіону є характерною низька собівартість виробництва зерна, відмінний виробничий потенціал і значна кількість вільної землі. Західна Австралія не зможе конкурувати з такими гравцями ринку через високу собівартість та обмеженість земельних ресурсів.

Україна дійсно перетворюється на потужного виробника і експортера зернових. Ще 10 років тому загальний врожай складав 30 млн. тонн, а в 2015/16 маркетинговому році тільки експорт був на рівні 39,6 млн. тонн, в той час як загальний збір зернових у 2016 році, за даними Міністерства АПК, очікується на рівні більше 60 млн. тонн. Теперішній врожай зробив суттєвий крок в бік підвищення якості зернових. Так, процентне співвідношення продовольчої пшениці до фуражної очікується на рівні 55% і 45% відповідно, за даними «Держзовнішінформ». Минулий рік показував зворотні показники – 45% продовольчої і 55% фуражної пшениці.

Головним чинником, що позитивно вплинув на гарний врожай і підвищення показників якості стали сприятливі погодні умови, які допомогли своєчасно і вдало розвитися раннім зерновим культурам. Трейдери прогнозують зростання цін фуражної пшениці в майбутньому, причиною тому є підписання більшої кількості форвардних договорів на відвантаження пшениці 4-6 класів в минулих роках.

Враховуючи вище сказане, можна говорити про те, що попит серед експортно-орієнтованих компаній на цю зернову буде на високому рівні, це може викликати зростання вартості пшениці на внутрішньому ринку. Також на становище фуражної пшениці може вплинути ринок кукурудзи, якщо ціни на останню збережуть своє високе значення. В такому разі є ймовірність, що частина покупців зерна для кормів почнуть купувати більш дешеву пшеницю, чим піднімуть попит, а з ним і ціни.

Торговий Дім «Соєвий вік» з гордістю сприймає перемоги вітчизняних виробників і експортерів зернових. Компанія вносить свій вклад для розвитку українського  ринку, пропонуючи фермерам нашої країни насіння озимої пшениці європейського ґатунку. Висока якість і відмінні характеристики цього продукту  покликані підвищити врожаї і продовжити низку рекордів української пшениці на внутрішньому і зовнішньому ринках. Нам є що довести собі і чим здивувати світ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *