Як вберегти кукурудзу від ранніх хвороб?

AGROSHOW 2017 - День другий. Фоторепортаж
AGROSHOW 2017 – День другий. Фоторепортаж
19.05.2017
Чого чекати від аграрного ринку України в 2017 році?
Чого чекати від аграрного ринку України в 2017 році?
23.05.2017

Сходи кукурудзи вже пережили декілька весняних заморозків. Новим головним болем для вітчизняних аграріїв, які вирощують цю культуру, стали хвороби початкової стадії розвитку кукурудзи. Саме тому експерти центру агрономічних консультацій Торгового дому «Соєвий вік» дослідили найпоширеніші хвороби кукурудзи та визначили шляхи і засоби їх лікування.

Зазначимо, однією з найпоширеніших хвороб кукурудзи є пліснява насіння під час зростання. Хвороба виявляється на насінні, яке вже знаходиться в ґрунті. Пліснявіння можна виявити неозброєним оком – на поверхні насіння з’являється різнокольоровий наліт, що притаманний деяким видам грибів. У цьому випадку хворобу викликають сапротрофні мікроміцети і надають захворюванню певних рис: пошкодження насіннєвої оболонки, зниження температури ґрунту, зараження насіння іншими хворобами. В деяких випадках паразитування грибків у ґрунті може призвести до ослаблення паростків, пригнічення чи повної загибелі рослини. 

Фузаріоз насіння та паростків – наступна хвороба кукурудзи, внаслідок якої насіння взагалі не формує сходів або сходи з’являються із запізненням. В результаті цього паростки настільки слабкі, що, досягнувши поверхні ґрунту, одразу гинуть. Збудником хвороби є гриби Fusarium spp. Розвиток захворювання можливий за наявності насіннєвої інфекції, якій сприяють низька температура в період сходів насіння та порушення глибини його посадки.

Симптоми хвороби гельмінтоспоріоз можна вивити на листі та початках рослин. Збудником цієї хвороби є гриби Exserohilum turcicum (Pass.) Leonardet Suggs (синонимы – Bipolaris turcica (Pass.) Shoemaker, Helminthosporium turcicum (Pass.), Drechslera turcica (Pass.).

Розвиток хвороби починається з нижніх листів та поступово охоплює всю рослину.

Для діагностики такого захворювання варто звернути увагу на білуваті, витягнуті вздовж всієї пластини листя плями, в центрі яких утворюється наліт буро-оливкового кольору. Шкідливий вплив такої хвороби полягає в передчасній загибелі листя та зниженні обсягу врожаю.

Хвороба іржі, яка також часто шкодить кукурудзі, може виникати на листі у другій половині вегетації рослин. Розпочинається хвороба малопомітними світло-жовтими плямами, на яких створюються коричневі продовгуваті плями. У разі важкого перебігу хвороби – листя передчасно всихає, формуються недорозвинені качани з пласкими зернівками. Збудником хвороби є гриб Puccinia sorghi Schw. Сприятливими умовами для розвитку хвороби є помірна температура, відносно висока вологість повітря, часті атмосферні опади.

За словами керівника з розвитку східного регіону Торгового дому «Соєвий вік» Євгена Пастощука, заходи контролю хвороб кукурудзи мають засновуватись на вирощуванні стійких гібридів, своєчасному виконанні агротехнічних робіт, що можуть забезпечити найкращі умови для зростання та розвитку рослин. Крім того, варто проводити правильну сівозміну, дотримуватись оптимальних строків сівби, густоти рослин, збалансованого застосування добрив.

– Для висіву слід використовувати виключно якісне насіння від перевірених постачальників. За необхідності послуговуватися фунгіцидами. А консультації щодо застосування того чи іншого препарату при вирощуванні кукурудзи аграрії можуть отримати в нашому центрі агрономічних консультацій. І варто пам’ятати: вчасно виявлений збудник хвороби та вжиті всі необхідні заходи для лікування рослини – запорука того, що негативні наслідки хвороби будуть незначними і майже не позначаться на кінцевому врожаї та прибутку сільгоспвиробника, – переконаний фахівець ТД «Соєвий вік».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *