Захист сої від шкідників та хвороб

Захист від бур'янів
Захист від бур’янів
21.04.2016
Збір врожаю сої
Збір врожаю сої
21.04.2016

Рослини сої іноді можуть вражатися хворобами, особливо при високій вологості та гранично низьких температурах. Зокрема, це – фузаріоз, аскохітоз, бактеріоз, склеротиніоз, несправжня борошниста роса (пероноспороз), бактеріальний опік, жовта мозаїка сої та ін.

Захисту посівів від ХВОРОБ

Септоріоз

Септоріоз

Септоріоз

Септоріоз

Аскохитоз

Аскохітоз

Пероноспороз

Пероноспороз

Пероноспороз

Пероноспороз

Бактеріальне в'янення

Бактеріальне в’янення

Як профілактичний засіб боротьби з грибковими та бактеріальними хворобами сої високу ефективність мають глибока зяблева оранка та повна заробка рослинних решток, які є джерелом інфекції. Це значно зменшує вірогідність зараження аскохітозом, пероноспорозом та іншими хворобами. На полях, де виявлено фузаріоз, не можна висівати сою раніше ніж через 3-4 роки.

На стан рослин сої впливає дотримання всіх агротехнічних заходів: від оптимальних строків сівби до оптимальних строків збирання. Адже якщо висіяти сою дуже рано в холодний ґрунт, то період від посіву до сходів збільшиться, це може спровокувати ураження насіння збудниками хвороб, що призводить до загнивання насіння. Тому хвороби частіше виявляються саме на ранніх посівах. З іншого боку, запізнення зі збиранням може спричинити ураження насіння пліснявими грибами.

У вологі роки хвороби можуть проявлятися на пізньостиглих сортах, строки збирання яких зсуваються на жовтень-листопад, внаслідок чого може відбутися загнивання врожаю.

Насіння протруюється препаратами на основі таких діючих речовин:
Беноміл, Флудиоксоніл + металаксил-М, Тирамін

Також можна застосовувати бактеріальні препарати, так звані біопротектори, які не дають розвинутися на рослині патогенній мікрофлорі та зменшують ступінь ураження їх хворобами. Обробка насіння препаратом бульбочкових бактерій також має оздоровчу дію на насіння.

При виборі протруйника треба мати на увазі, що при спільній обробці бактеріальними препаратами, ефективність останніх може відчутно зменшуватись, тому хімічні протруйники краще застосовувати раніше, а бактеріальні препарати – в день сівби. Протруйники на основі беномілу можна застосовувати одночасно з обробкою біопрепаратами: ця хімічна речовина для бульбочкових бактерій є безпечною.

Захист посівів від шкідників

В посушливі роки при високій температурі повітря може спостерігатись ураження посівів сої шкідниками.

Совка конюшинна

Совка конюшинна

Совка конюшинна

Совка конюшинна

Совка конюшинна

Совка конюшинна

Совка конюшинна

Совка конюшинна

Совка - гамма

Совка – гамма

Совка - гамма

Совка – гамма

Павутинний кліщь

Павутинний кліщь

Павутинний кліщь

Павутинний кліщь

Павутинний кліщь

Павутинний кліщь

Павутинний кліщь

Павутинний кліщь

 
Вплив шкідників в період сходів
Насіння, що проростає в ґрунті, та сходи можуть пошкоджуватися личинками росткових мух, дротяника, личинками пластинчастовусих жуків, гусінню підгризаючих совок.
Сім’ядолі та перша пара справжніх листків можуть пошкоджуватись різноманітними видами листогризучих шкідників: сірим буряковим та бульбочковим довгоносиком, личинками зеленого коника та саранових. Протягом всього вегетаційного періоду на листках сої харчуються комахи, які смокчуть сік (клопи, трипси, тля, цикади).
Як показує практика, при умовах протруєння насіння ці види шкідників значного збитку посівам не завдають.
 
Вплив шкідників в період цвітіння та формування бобів
Різні види гусені з сімей совок, вогнівок, листовійок пошкоджують трійчасті листки культури. Найбільш розповсюджений на листочках сої шкідник – гусінь совки-гамми.
Павутинний кліщ є поліфагом, відмічений на більш ніж 40 видах рослин, пошкоджує овочеві, баштанні культури, сою та квасолю. На сої розповсюджується від фази бутонізації до повної стиглості. Імаго та личинка кліща-самця висмоктують з листя сік, внаслідок чого в листовому апараті суттєво підсилюється транспірація, порушується водний баланс, знижується вміст хлорофілу, ксантофілу та каротину, призупиняється фотосинтез. З підвищенням температури інтенсивність яйцекладки зростає. Протягом вегетаційного періоду кліщ може дати до 10-12 поколінь. Оптимальною для розвитку кліща температурою є 29-31 ºС. Оптимальна вологість повітря – 35-55 %. Вологість більше 80 % пригнічує розвиток та розмноження павутинного кліща. Чисельність кліщів на сої збільшується до серпня, а з вересня, внаслідок погіршення погодних умов, вона знижується.
Економічний поріг завданої шкоди для павутинного кліща складає 2-3 екземпляри на один листок до цвітіння або 10 екземплярів в період формування та наливу бобів. Для боротьби застосовують препарати на основі діючої речовини диметоат, фозалон, лямбда-цигалотрин. За період вегетації проводять 1-2 обробки посівів сої.
 
Шкідники генеративних органів
Боби та насіння сої пошкоджує гусінь другого та третього поколінь акацієвої вогнівки. Перше покоління шкідника розвивається на жовтій та білій акації. В кінці цвітіння сої – на початку наливу бобів, тобто в кінці липня-на початку серпня, метелики літнього покоління відкладають яйця на соєві боби та інші бобові культури. Гусінь проникає всередину бобів, де й живе протягом місяця, частково або повністю виїдаючи насіння.
Чисельність вогнівки та її шкідливість збільшується в посушливі роки. Більшому заселенню бобів сприяє близькість посівів сої до лісосмуг жовтої та білої акації.
 
Якщо шкідники почали з’являтися, то необхідно приймати термінові заходи боротьби з ними: спочатку провести крайові обробки полів, де вони межують із зонами заселення шкідника. При масовому льоті потрібно обробляти всі посіви. Необхідно хоча б два рази на тиждень об’їжджати поля та досліджувати стан заселення. Оскільки вогнівка – нічний метелик, то це роблять в нічний час: за допомогою сачка згідно з методикою здійснюють облік шкідника.
Потрібно оглядати рослину: чи є там яйцекладка. Також варто прислухатися до повідомлень станцій захисту рослин, які виконують відповідні спостереження та дають рекомендації.
 
Боби сої також пошкоджує гусінь люцернової совки. Оптимальні умови для розвитку совки – спекотна суха погода.
Заселення совкою відбувається тоді, коли була уражена культура-попередник. Потенційну шкідливість совки визначають за дослідженням ґрунту та наявності в ньому лялечок: в період до 15-25 липня такими дослідженнями можна визначити наявність та густоту заселення.
 
Зменшенню втрат від шкідників будуть сприяти такі заходи, як вирощування ранньостиглих сортів, збирання врожаю в оптимальні строки та швидке його обмолочування, глибока зяблева оранка полів після бобових культур, правильний вибір сівозміни, подрібнення рослинних решток, що залишаються в полі на зиму, застосування рекомендованих інсектицидів. На початку відродження гусені застосовують препарати на основі діючої речовини диметоат, фозалон, циперметрин. Обробки проводять з інтервалом 7-12 днів. При великому заселенні шкідниками може бути до трьох обробок.
 
Для боротьби з акацієвою вогнівкою також застосовується біологічний метод, внесення трихограми в нормі 70-100 тис. екземплярів на гектар при виявленні яйцекладки акацієвої вогнівки на тильній стороні листків сої.
Плануючи заходи по боротьбі зі шкідниками на посівах сої, треба мати на увазі, що в період після зімкнення рядків рослин культури застосовувати наземну техніку (оприскувачі) недоцільно, великий ризик пошкодження посіву ходовою системою агрегату. Тому треба вдаватись до послуг хімічної авіації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *