Захист сої від шкідників та хвороб
Захист сої від шкідників та хвороб
21.04.2016
Вітаємо з Великоднем!
Вітаємо з Великоднем!
29.04.2016

Завершальним і надзвичайно важливим етапом у вирощуванні сої є своєчасне ретельне проведення збирання, правильна організація проміжного складування та доочищення зібраного врожаю, а за потреби і сушіння зерна.

Чим вищий врожай насіння сої, тим більше потрібно приділяти уваги його правильному збиранню та зберіганню. Використовуючи погано налаштований комбайн можливо досить легко втратити близько 10-15 % врожаю, а при затримці збирання на декілька днів ще 3-4%. Раннє збирання також спричинює певні труднощі.
Врожай сої збирають прямим комбайнуванням при повній стиглості – листя вже опало і боби сухі, побурілі стебла і боби, відокремлення твердого насіння від стулок.
Можливо починати збирання при вологості зерна сої нижче 15-16 %, а бажано збирати при оптимальній вологості від 12-14 %.
Якщо вологість насіння нижча 12 %, краще взагалі призупинити збирання врожаю, щоб звести до мінімуму розтріскування зерна і пошкодження його оболонки, особливо якщо розмова йде про сою, що вирощується для посіву.
Перевага раннього збирання сої полягає в меншому виляганні посівів від сильних вітрів, гнитті стебла, меншому осипанню насіння, а також нижчій вірогідності, що поля перезволожаться і це не дасть можливості або затримає збирання врожаю.
Щоб зібрати більший врожай з найменшими втратами, потрібно починати збирання безпосередньо перед початком оптимального періоду. Негативний момент раннього збирання можна назвати вірогідність додаткового пошкодження зерна. Також це потребує більше енергії для його сушіння.
Втрати можна умовно поділити на втрати перед збиранням та під час збирання.
На втрати перед збиранням великий вплив мають фактори погоди, часу збирання і різноманіття сортів. Найкращий спосіб звести втрати до мінімуму – це вирощувати сорти, стійкі до осипання. Наступним кроком до зменшення втрат при збиранні – починати збирання якомога раніше, після того як вологість насіння знизилася до 15-16 %. Слід відмітити, що можливо збирати сою і з більш високим вмістом вологи, але насіння потребуватиме додаткового сушіння. Соя, яка висушена гарячим повітрям, дуже часто піддається процесу розщеплення перикарпію, який в свою чергу може впливати на схожість, а отже ринкову вартість насіння.
Додатковий шлях зниження втрат є вирощування сортів сої з різним періодом дозрівання (групи стиглості). Чим довше зерно знаходиться на полі після досягнення збиральної вологості тим більша вірогідність його висипання. Ця небезпека зростає якщо посіви сої піддаються впливу вологих та сухих періодів, через випадання роси вночі чи зміни дощової погоди сухою при низькій вологості.
Одним із шляхів запобіганню осипання зерна є застосування принципово нового препарату Нью Філм 17. Це натуральний передзбиральний препарат, що мінімізує розтріскування стручків, сприяє накопиченню олії в насінні, підвищує їх якість та суттєво знижує передзбиральну вологість. Застосовується за 3-4 тижні до збирання в нормі 0,7-1,0 л/га.
Втрата вологи сої після дозрівання може відбуватися дуже швидко, так у вологих регіонах вміст вологи може змінюватися на 3-4 % в день.
Під час збирання втрати врожаю можуть бути через висипання зерен із бобів, пошкоджених ножами жатки, боби, що залишилися нижче зрізу на стеблі, на полеглих рослинах, або не потрапили до комбайну.
Важливе значення для зниження втрат насіння сої є висота кріплення нижніх стручків. Норма висіву також впливає на втрати. Так, висока норма висіву може призвести до того, що тонкі і слабкі стебла будуть нестійкі до вилягання.
З іншої сторони, низька норма висіву відображається на високі кріплення нижнього боба – вони ростуть нижче, а також виростають великі відростки (гілки), що гірше зрізуються жаткою. При оптимальній нормі висіву боби ростуть дещо вище, це зменшує втрати при збиранні.
За даними ряду наукових установ, ширина міжрядь також впливає на втрату врожаю, вузькі міжряддя, як правило знижують втрати. Однією з причин, чому втрати при вузькорядному посіві нижчі, є те, що поверхня ґрунту між вузьким рядами більш рівна, а також нижні боби ростуть вище над землею і соя дозріває однаково та одночасно.
При запізненні зі збиранням боби розтріскуються, а вологість насіння зростає знов. Щоб прискорити достигання пізньостиглих сортів, а в холодні роки і середньостиглих, застосовують десиканти (Баста, 14 % в. р. з нормою 2,0 л/га, Реглон Супер, 15 % в.р.к. – 2,0-3,0 л/га).
Десикацію проводять також для підсушування насіння. Як правило, посіви визрівають без використання дискантів. Для низьких втрат бобів важливо не перевищувати висоти зрізу більше ніж на 7-8 см від землі. При вищому зрізі втрачаються нижні боби, що, як правило, є найбільш врожайними. Тривале зберігання бобів сої можливе при їх відносній вологості не вище за 11 %.
Отже, набутий досвід в науці та виробництві підтверджує, що своєчасне збирання посівів сої є важливим елементом технології вирощування та відіграє значну роль в отриманні значних врожаїв високоякісного насіння культури. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *